Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

JIREVA  BOHEMIA  chovatelská stanice Yorků

Něco o jorcích
 
KOUZO “VLASŮ”   
By Beate Ackermann                                                             
 
Jedním důvodem, který dělá náš magazín tak unikátní, je jeho všestrannost, stejně jako naše milované plemeno. Dnes vás pozveme na malý výlet do okolí značky “Yorkshire Terriera”: SRSTI.
 
Bohužel, hned na začátku vás musíme zklamat, protože tento článek není prázdninový výlet. Spíše informativní výlet, kde v rámci jeho průběhu zjistíte, jak efektivněji a opatrněji pracovat se srstí vašeho milovaného “pet” jorka nebo stejně milované hvězdy výstav. 
 
Hedvábí Jorkšírského teriéra – mnohem víc než jen keratin
 
Mezi skladbou jemné a hedvábné textury neexistuje chemický rozdíl. V každém případě je to základ tvořený proteinem, který se jmenuje keratin. Velice hluboko uvnitř, v centru vlasu je MEDULA obklopená kůrou. Tato část zadržuje pigmentaci a také vlhkost. Tato vlákna jsou však bezmocná bez adekvátní ochrany, proto jsou obklopena blankou (vnější vrstva). Tato vrstva je průhledná (je to pochopitelné, protože jinak bychom neviděli barvu) a je složena z několika vrstev, které jsou jedna na druhé, podobně jako u šišky. Mezi nimi je něco jako pojivová substance, která poskytuje spojení a zajišťuje, že se jednotlivé vrstvy přilepí na sebe tak, aby vznikla perfektní ochrana proti vnějším vlivům. Kondice vnější vrstvy určuje pružnost, odolnost a lesk. Faktem je, že tak dobře jak tyto vrstvy přiléhají (jak jsou těsně uložené) tak velký je odraz světla – což znamená více lesku. Čím více tyto vrstvy vyčnívají (nejsou dostatečně těsně uložené), tím více světla bude absorbováno a tím méně lesku bude zaznamenáno okem.
 
V tomto bodě okamžitě zjistíme, že yorkshire terrier s perfektní texturou, je geneticky požehnán neuvěřitelnou vnější vrstvou. Vlas se leskne sám o sobě a je také potvrzením toho, že navzdory jeho jemnosti, má neuvěřitelnou ochranu proti vnějším vlivům. Také vyniká v ohebnosti, která následně odpovídá unikátnímu “padání” vlasu.
 
A tady se také dotkneme druhého bodu našeho zjištění, a to že bychom měli pravidelnou péči, předejít jakémukoliv poškození této tak důležité vnější vrstvy (a přesvědčíme se, že se tak velice často stává nevědomky – ale to v části DĚLÁ & NEDĚLÁ)
 
Momentálně naše cesta pokračuje. Jdeme trochu hlouběji a dotkneme se té části vlasu, kterou nemůžeme vidět, protože je umístěna v kůži.
 
Nyní to začíná být zajímavější, protože tady je “hlavní kancelář” Tady je umístěn kořínek vlasu, který je odpovědný za všechno, co vidíme poté, co vlas vykoukne z pokožky. Je-li vlasový kořínek v perfektním stavu a náležitě vyživován, může vlas za měsíc povyrůst o 8 – 10 mm. Jak vlas roste z kořínků záleží na genetice, ale svou roli hrají také další faktory. Každý jeden vlasový kořínek je umístěn ve vlasovém folikulu.
 
Na tomto nákresu bychom měli vidět, že folikul se nachází mezi kůží a podkožím. Do podkoží přichází také krevní cirkulace, která obsahuje živiny z potravy. Vidíme vlasové folikuly obklopené těmito malými cévkami. Z těchto cévek berou výživu vlasové kořínky. To například vysvětluje to, jakou má strava psa spojitost s kondicí srsti. Utváření folikulu určuje, zda vlas bude rovný, nebo vlnitý. Rovně rostoucí vlas roste z naprosto rovného folikulu. Jestliže je folikul v kůži nakloněný, výsledkem je růst vlnitých vlasů.
 
Ale vraťme se k vlasovým kořínkům, konkrétně k barvě. Za tuto oblast jsou odpovědné pigmentové buňky ve vlasových koříncích “Melanocyteny”. Přibližně každá desátá buňka je Melanocyt. Ty se dále dělí na dvě části. Jedna je odpovědná za barvu (černá nebo blond), druhé za barevné schéma (světle zlatá, nebo červenozlatá)
 
YORKY CLUB MAGAZINE
#3 - May 2005
CZECH VERSION
Translations byRadka Jelinkova
 
TOPlist
www.scarabeus.sk